چسب ضد حساسیت
نوامبر 28, 2022
معرفی اینفیوژن پمپ ها
نوامبر 28, 2022
لورلین Lorelin Depot inj Leuprorelin Acetate 3.75mg / Gelatin Free Leuprolide fda approval LHRH Analogue For IM/SC injection لورلـین آهسته رهش تزریقی معرفی محصول نام تجاری : Lorelin (لورلین) Leuprorelin Acetate(Leuprolide) نام ژنریک دسته دارویی : آگونیست GnRH نحوه مصرف دارو : تزریق زیرجلدی و عضلانی

ترکیبات :

ویال حاوی ۳/۷۵ میلی گرم لوپرولاید استات ، به‌عنوان ماده موثره و آمپول همراه حاوی ۲ میلی‌لیتر محلول جهت تهیه سوسپانسیون می باشد.همچنین جعبه دارو حاوی یک سرنگ و سرسوزن اضافه می‌باشد.
لورلین آهسته رهش تزریقی چیست ؟ و در چه مواردی استفاده می‌شود؟ این هورمون، آنالوگ هورمون LHRH می‌باشد که از هیپوتالاموس آزاد می‌شود.
در آقایان: به طور معمول به منظور کاهش سطح تستوسترون تجویز می‌شود که یکی از راه‌های درمان کنسرپروستات است.
در خانم‌ها و دختران جوان: این دارو سطح استروژن را کاهش می‌دهد که یکی از راه‌های درمان اندومتریوز می‌باشد . کوچک‌شدن توده در رحم منجر به کاهش خون‌ریزی در این افراد شده و به درمان آنمی و درد ناشی از بیماری کمک می‌کند.
در لایومایوما: در خانم‌ها سبب کاهش علایم میومای رحمی مانند خونریزی‌های شدید ، درد پشت، آنمی و درد زیرشکم می‌شود.
در کودکان: جهت درمان بلوغ زودرس تجویز می‌شودکه برای دخترها قبل از ۸ سالگی و پسرها قبل از ۹ سالگی اتفاق می‌افتد . این دارو سبب کاهش رشد اندام تناسلی در هر دو جنس شده و تا زمانی که دارو مصرف می‌شود و تا بازه مشخصی بعد از قطع دارو، بلوغ اتفاق نمی‌افتد.

سایر موارد مصرف دارو عبارتند از : آندومتریوز ، ناباروری (IVF ) تخمدان پلی کیستیک ، هیرسوتیسم و پارافیلیا.

قبل از مصرف دارو به موارد زیر دقت کنید :

آلرژی :

در صورت داشتن سابقه آلرژی به این دارو یا هر داروی دیگری و یا حساسیت به هر ماده دیگری مثل غذا ، رنگ ها و یا افزودنی‌های خوراکی ، پزشک خود را مطلع کنید.

دوران بارداری :

این دارو در بارداری رده X است . درصورتی که باردار هستید یا قصد بارداری دارید با پزشک خود مشورت کنید.

شیردهی :

قبل از مصرف این دارو و هر داروی دیگر با پزشک خود مشورت کنید. مطالعات کافی در مورد مصرف این دارو در دوران شیردهی وجود ندارد.

شروع اثر:

طی ۲ الی ۴ هفته شروع می‌شود.

زمان بروز حداکثر میزان اثر:

آمنوره : بعد از یک تا دو ماه درمان اتفاق می‌افتد.
کنسر پروستات : اثر دارو بعد از ۲ تا ۴ هفته شروع می‌شود.

احتیاطات :

در آقایان در فاصله کوتاهی بعد از قطع دارو ، باروری به حالت طبیعی بر می‌گردد. در خانم‌ها بعد از ۶۰ تا ۹۰ روز، دوره‌های جنسی مجددا بر می‌گردد و قا عدگی اتفاق می‌افتد.

احتیاطات حین مصرف

– مصرف دارو : این دارو بصورت زیر جلدی یا عضلانی تزریق می‌شود.
– از تزریق وریدی دارو اجتناب شود، تزریق وریدی می‌تواند باعث ایجاد ترومبوز شود.
– روش و نحوه تجویز دارو : از سر سوزن ۲۳ و یا بزرگ تر استفاده کنید.
– احتیاطات حین تزریق زیرجلدی : منطقه تزریق بازو یا باسن و یا شکم است.
– در هر نوبت تزریق ، منطقه تزریق را تغییر دهید.
– در حین تزریق اطمینان حاصل کنید که سر سوزن وارد رگ نشده است.
– به بیمار توصیه شود محل تزریق را ماساژ ندهد.

مراقبت های تزریق

– نحوه آماده سازی دارو :

دارو باید بلافاصله بعد از تهیه سوسپانسیون و(مخلوط کردن حلال) مصرف شود. بعداز تهیه سوسپانسیون حاصله را به آرامی تکان دهید به‌طوری که حین تکان دادن هیچ حبابی تشکیل نشود و تمام ذرات فرآورده به‌طور یکنواخت در حلال پخش شده و سوسپانسیون یکنواختی بدست آید.

– موارد منع مصرف:

این دارو در افرادی که سابقه حساسیت به لئوپرولاید یا دیگر آگونیست‌های LHRH دارند و همچنین خانم‌های باردار و شیرده، نباید مصرف شود.

– عوارض جانبی و احتمالی:

– نکته : بسیاری از این عوارض مربوط به کاهش سطح استروژن در خانم ها و کاهش سطح تستوسترون در آقایان می باشد. از عوارض مهم این دارو کاهش دانسیته استخوان در درمان آندومتریوز است که بعد از شش ماه مصرف دارو احتمال بروز دارد .

– عوارض جدی :

افزایش موقتی سطح تستوسترون می تواند به علائمی مثل درد استخوانی ، پوکی استخوان ، انسداد ادراری ( ناشی از فشار روی نخاع ) منجر شود که باید در نظر گرفته شود.

– سایر عوارض :

عوارضی مثل شوک آنافیلاکتیک ، درد بدن( دردهای استخوانی یا عضلانی ) ، پارستزیا دست و پا ( احساس خارش یا کرختی )، آنژین صدری، سکته های قلبی ، آمبولی ریوی و ترومبوفلبیت ( بیشتر در مردان) و اثرات آندروژنیک مثل تغییر صدا و تغییرات خلقی و شخصیتی ( در زنان)، ترشحات یا خونریزی واژینال ( در کودکان ) ، راش پوستی، درد محل تزریق در مصرف این دارو قابل مشاهده می‌باشد.

روش نگهداری دارو:

این دارو را در دمای اتاق ( ۱۵-۲۵ درجه سانتی‌گراد ) و در بسته‌بندی اصلی نگهداری کنید . در این شرایط دارو ۳ سال پایداری دارد.